Domače branje in bralna značka

DOMAČE BRANJE

V šolski knjižnici si izposodi knjigo in jo najprej prelistaj. Ustavi se ob avtorju, naslovu in ilustracijah. V čim krajšem času knjigo v celoti preberi. Zapiši poročilo o branju.

France Bevk, Pestrna,
Miha Mate, Babica v supergah
Slavko Pregl, Priročnik za klatenje
Christine Nöstlinger, Franceve zgodbe po izbiri

Podatke in obnovo kjige zapiši v zvezek za domače branje in bralno značko. Knjigo preberi in zapiši analizo do datuma, ki je naveden pod knjigo.

Navodila z analizo prebrane knjige

1. Na začetku zapiši naslov knjige.
  2. Pod naslov zapiši avtorja knjige in ilustratorja.
  3. Zapiši podatke o knjižni izdaji literarnega dela: založba, leto izida, knjižna zbirka.
  4. Določi kraj in čas dogajanja iz knjige.
  5. Poimenuj glavno osebo in jo opiši.
  6. Naštej stranske književne osebe in v eni povedi zapiši njeno lastnost.
  7. V katero pripovedno vrsto bi spadalo prebrano besedilo? (črtica, novela, pripovedka mladinski roman, zgodovinski roman, fantastični roman …)
  8. V pet do desetih povedih zapiši obnovo knjige.
  9. Razmisli, kakšno je sporočilo prebranega besedila, in ga zapiši.
  10. Kako bi prebrano besedilo predstavil na ovitku knjige? Poskusi oblikovati tak zapis, da bi svoje sošolce pritegnil k branju.
  11. Ilustracija dogodka iz knjige.
  12. Za analizo pesmi učencev četrtega razreda, bo učiteljica podala podrobna navodila.

BRALNA ZNAČKA

Za opravljeno bralno značko preberi štiri knjige po lastnem izboru in jih pripoveduj knjižničarki.

Knjiga Jane Bauer Groznovilca v hudi hosti je knjiga, ki jo bomo prebrali v šoli in je obvezno branje za Cankarjevo tekmovanje.

Naša knjižničarka ti bo za prebrano knjigo pobarvala kvadratek na poti do cilja. Delo za bralno priznanje mora učenec opraviti do konca meseca marca.

(Skupno 3.146 obiskov, današnjih obiskov 1)